Bezpieczne wakacyjne wyjazdy

You are currently viewing Bezpieczne wakacyjne wyjazdy

Wakacyjne wyjazdy czas zacząć! Trwa pierwszy urlopowy weekend. Wiele samochodów już jest w trasie. Najważniejszym elementem podróży jest bezpieczeństwo, nasze oraz innych uczestników dróg. Jakie są najważniejsze zasady bezpiecznego pokonywania kolejnych kilometrów?

Rozsądek przede wszystkim

Sprzyjająca pogoda powinna nas zachęcać do rozważnej i spokojnej jazdy. Ostrożność wyjdzie nam na dobre. To my odpowiadamy za bezpieczeństwo na drodze.

Zanim wyjedziemy, sprawdźmy trasę i możliwe utrudnienia. Upewnijmy się, że samochód jest w dobrej kondycji i czy jest wyposażony we wszystko, co niezbędne: apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy.

Po niewątpliwych trudach pakowania zweryfikujmy, czy pakunki są równomiernie ułożone w bagażniku i schowkach. Dla zobrazowania: podczas zderzenia z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg!

Ruszamy. Oczywistość, ale podkreślamy, że prędkość dostosowujemy do obowiązujących limitów, ale również do warunków panujących na drodze. To ma szczególne znaczenie podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu, gdy woda miesza się z warstwą nagromadzonego na jezdni kurzu. To właśnie wtedy nawierzchnia jest najbardziej śliska. Trzymajmy właściwą odległość przed poprzedzającym pojazdem. W trakcie jazdy róbmy przerwy i nawadniajmy organizmy.

Wypadki niestety się zdarzają. Jeżeli trafimy na wypadek, gdzie nie ma służb, należy zatrzymać auto w bezpiecznym miejscu tak, aby nie stwarzał zagrożenia dla innych uczestników ruchu. Następnie wzywamy pomoc (numer alarmowy 112) i przystępujemy do udzielania pomocy poszkodowanym.

Jeżeli przejeżdżamy obok wypadku, gdzie służby rozpoczęły już akcję ratowniczą, nie przyglądajmy się i nie powodujmy utrudnień na swoim pasie ruchu. Każdy niespodziewany manewr jest niebezpieczny – rośnie zagrożenie dla pojazdów nadjeżdżających z tyłu.

Jeżeli wskutek zdarzenia powstanie korek, pamiętajmy o utworzeniu korytarza życia dla służb jadących z pomocą.

Wysokie temperatury męczą i osłabiają, powodując senność za kierownicą. Dlatego przed ruszeniem w trasę warto zaopatrzyć się w butelkę wody, aby nawadniać organizm, a podczas podróży robić regularne przerwy. Na pewno przydadzą się też okulary przeciwsłoneczne. Robiąc przerwę w trasie, nie zostawiajmy w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz.

Nie śmiecimy!

Podróże to również „produkcja” śmieci. Niestety śmieci często są wyrzucane przez okna lub pozostawiane na poboczach dróg. W ten sposób odpady „lądują” na jezdni oraz w pasie drogowym. Śmieci na drodze to nie tylko kwestia zaburzonej estetyki i kosztów sprzątania, ale również bezpieczeństwo użytkowników dróg. Więcej o zaśmiecaniu piszemy w innym artykule na blogu SafeFleet: Droga to nie kosz na śmieci

Jeśli masz flotę pojazdów, zaplanuj optymalną trasę z SafeFleet. Przekonaj się, jak możesz z nami zaoszczędzić czas, nerwy i firmowy budżet.

Opracowane na podstawie: GDDKiA

.