Koniec wakacji

You are currently viewing Koniec wakacji

Na horyzoncie wrzesień, co oznacza koniec wakacji. Jeszcze tylko jeden weekend. Oznacza to też wzmożony ruch na drogach. Dołączamy się do licznych apelów o czujność i ostrożną, niespieszną jazdę, a także o wzajemną życzliwość.

Na początek dobre przygotowanie

Zanim wyjedziemy spójrzmy na trasę i możliwe utrudnienia na drodze. Przygotujmy samochód, w tym koniecznie poziom oleju, a na wszelką ewentualność apteczkę, gaśnicę i trójkąt ostrzegawczy ułóżmy tak, by były pod ręką. Polecamy umyć wszystkie szyby – poprawia to komfort podróżowania. Przy okazji sprawdźmy, czy mamy pełny zbiorniczek płynu do spryskiwaczy.

Bagaż

Pakowanie nie jest wdzięcznym zajęciem. Wiadomo – wydaje się niemożliwe, by to wszystko zmieścić. Mimo wszystko starajmy się tak rozplanować ułożenie rzeczy, by ich ciężar był rozłożony równomiernie. Zróbmy też tak, by nic nie leżało na tylnej półce. Przy zderzeniu z prędkością około 50 km/h 1,5-litrowa butelka wody waży aż 60 kg, a telefon komórkowy nawet 10 kg.

Spieszmy się powoli

Koniec wakacji nie powinien wywoływać w nas sportowych instynktów. W drodze przestrzegajmy ograniczeń prędkości. Dostosujmy ją także do warunków. Płynna jazda nie tylko korzystnie wpłynie na zużycie paliwa, ale też pozwoli nam się zrelaksować. Nie wywierajmy presji na innych uczestników ruchu, bądźmy dla siebie życzliwi. Zachowujmy bezpieczny odstęp, na zwężeniach stosujmy jazdę na suwak.

Jak reagować na niebezpieczne zdarzenie

Jeśli będziemy świadkami wypadku, zatrzymajmy samochód w bezpiecznym miejscu. Wezwijmy pomoc (numer alarmowy 112), poinformujmy służby i w miarę możliwości pomóżmy ofiarom zdarzenia.

A jeśli będziemy przejeżdżać obok zdarzenia, gdzie interweniują już służby, skoncentrujmy się na jeździe. Nie przyglądajmy się akcji, nie spowalniajmy ruchu. Każdy niespodziewany manewr może się skończyć kolejnym wypadkiem, także z naszym udziałem.

Korytarz życia

Korytarz życia to kolejna rzecz, o której bezwzględnie powinniśmy pamiętać. Tworzymy go, jeżeli wskutek kolizji lub wypadku na drodze powstanie korek. Wspomagamy w ten sposób i tych, którzy jadą z pomocą, i tych, którzy czekają na szybką i sprawną pomoc. Pod żadnym pozorem nie opuszczajmy samochodów, by obserwować akcję ratowniczą. Narażamy się na potrącenie przez pojazdy służb zmierzające na miejsce zdarzenia. Jeśli utknęliśmy w korku, czekajmy na działania prowadzących akcję ratowniczą. Decyzja o objazdach należy do policji, a my musimy się dostosować do poleceń. Zwracajmy uwagę na informacje wyświetlane na znakach zmiennej treści.

Bezpieczeństwo w SafeFleet stawiamy na pierwszym miejscu. Wyraża to nasze hasło: Bądź z nami po bezpiecznej stronie. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami dla transportu, które wspomagają efektywne zarządzenie flotą.

Opracowane z wykorzystaniem materiałów GDDKiA.

.