6 maja przypada Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – inicjatywa służąca poprawie bezpieczeństwa nas wszystkich.
Dzień dla bezpieczeństwa
Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu drogowego ustanowiła Komisja Europejska. Wpisuje się w jej strategię zmierzającą do zmniejszenia liczby ofiar wypadków drogowych. Strategię realizuje poprzez edukowanie uczestników ruchu drogowego, jak ważne są odpowiednie postawy, które służą poprawie bezpieczeństwa. Bezpieczna jazda, bezpieczne zachowanie pieszych – to fundamenty służące ograniczeniu liczby wypadków i kolizji. Do tego potrzebny jest zdrowy rozsądek, wzajemny szacunek i życzliwość. Tylko tyle i aż tyle.
Bezpieczeństwo nasze wspólne
Za każdym razem, kiedy wychodzimy z domu, stajemy się częścią ruchu drogowego, stąd zagadnienie bezpieczeństwa na drodze w równym stopniu dotyczy pieszych, rowerzystów, motocyklistów, kierowców, motorniczych, maszynistów…
Wśród elementów wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego (człowiek – droga – pojazd), to zachowanie człowieka odgrywa pierwszoplanową rolę. W całej Europie organizowane są liczne przedsięwzięcia, które mają nas zachęcić do zmiany nawyków i współdziałania, by w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko niepożądanych zdarzeń. Ogromnie ważne jest, by te przekazy trafiały już do najmłodszych pokoleń. W Polsce jest jeszcze dużo do nadrobienia, w porównaniu do większości europejskich krajów, o czym świadczą niechlubne statystyki. Policyjne apele o rozsądek za kierownicą trafiają w próżnię. Skutki ignorowania przepisów i lekkomyślności są aż nadto widoczne. A stosując się do trzech zasad: bezpiecznej prędkości, szczególnej ostrożności oraz ograniczonego zaufania wiele można zmienić. Wiele też można zmienić, kontrolując stan techniczny pojazdów i regularnie je serwisując. Sprawny samochód nie zawiedzie nas w najmniej oczekiwanym momencie.
SafeFleet dla bezpieczeństwa
Bądź z nami po bezpiecznej stronie – to hasło SafeFleet, z którym w pełni identyfikujemy się na co dzień. Ta bezpieczna strona to zarówno skuteczność działania naszego monitoringu GPS, jak i odpowiedzialna postawa na drogach. Kładziemy nacisk na połączenie tych dwóch elementów. Zarządzający flotą, wykorzystując możliwości monitoringu SafeFleet, mają możliwość analizowania stylu jazdy kierowcy i na tej podstawie wdrażać zasady bezpiecznej jazdy – podsumowuje Jakub Wojda, prezes zarządu SafeFleet. Zachęca, by w domu również propagować bezpieczeństwo, rozmawiając z najbliższymi i dając przykład swoim zachowaniem. To długofalowa strategia, która przynosi oczekiwane efekty.