Jak obniżyć koszty paliwa we flocie?

You are currently viewing Jak obniżyć koszty paliwa we flocie?

To jeden z najważniejszych wydatków w firmie transportowej: paliwo. Ale czy wiesz, jakie czynniki wpływają na jego koszt, który ostatecznie ponosisz? Czy wiesz, jak go zoptymalizować? Odkryj sposoby na obniżenie kosztów paliwa we flocie.

Spis treści:

  1. Co wpływa na koszty paliwa we flocie?
  2. Planowanie tras – sposób na obniżenie kosztów paliwa?
  3. Monitoring GPS a zarządzanie zużyciem paliwa
  4. Monitoring zużycia paliwa w SafeFleet
  5. Podsumowanie

Co wpływa na koszty paliwa we flocie?

Nie tylko ceny na stacji benzynowej wpływają na to, jakie są koszty paliwa we flocie. Warto przyjrzeć się temu bliżej, ponieważ jest to jeden z najważniejszych wydatków w firmach transportowych. Jakie inne czynniki mają wpływ?

Kluczowy jest m.in. stan techniczny. Jego wiek oraz kondycja techniczna wpływają na efektywność spalania i ilość zużywanego paliwa. Mniejsze spalanie zaś oznacza rzadsze tankowanie.

Styl jazdy kierowców ma też kolosalne znaczenie. Szybkie przyspieszenia, częste hamowania czy jazda z nadmierną prędkością zwiększają zużycie paliwa. Dlatego niezwykle ważne są szkolenia kierowców w zakresie ekonomicznej jazdy.

Optymalizacja tras jest kolejnym czynnikiem. Dłuższe trasy zwiększają zużycie paliwa. W skutecznym planowaniu pomogą systemy monitoringu GPS i zarządzania flotą.

Jak widzisz, koszty paliwa we flocie są różne. Na wiele z nich mamy na szczęście wpływ. Omówmy pokrótce sposoby, które pomogą Ci zoptymalizować wydatki w firmie.

Planowanie tras – sposób na obniżenie kosztów paliwa?

Jednym z kluczowych elementów zarządzania flotą, który jednocześnie ma wpływ na cenę paliwa, jest optymalizacja tras.

Monitoring GPS dostarcza wartościowych informacji na temat zachowań kierowców, średniej prędkości oraz zużytego paliwa na konkretnych odcinkach trasy. Dzięki temu możesz sprawdzić, kiedy samochód potrzebuje go najwięcej. Może warto wtedy wyznaczyć nową drogę?

Monitoring GPS a zarządzanie zużyciem paliwa

Jak dokładnie monitoring GPS wpływa na obniżenie kosztów paliwa? Nowoczesne systemy są często integrowane z innymi urządzeniami, takimi jak tachograf czy sonda cyfrowa. Dzięki temu dostarczają one wiele cennych danych.

Jak pisaliśmy wcześniej, ile samochód spala, zależy od stylu jazdy kierowcy. System GPS w połączeniu z tachografem śledzi zachowania takie jak prędkość, długość jazdy czy przyśpieszenie. Te informacje można następnie wykorzystać do szkolenia kierowców i zachęcania ich do bardziej ekonomicznej jazdy.

Ponadto monitoring GPS dostarcza na bieżąco informacji o warunkach na drodze takich jak korki, wypadki czy pogoda. Pozwala to na natychmiastowe dostosowanie trasy do aktualnej sytuacji.

Warto też zwrócić uwagę, że pobieranie danych z tachografów pozwalają zidentyfikować niebezpieczne zachowania kierowców oraz weryfikować ich czas pracy. Dzięki temu zwiększają bezpieczeństwo na drodze i umożliwiają odpowiednią reakcję.

Monitoring zużycia paliwa w SafeFlet

Decydując się na SafeFleet, możesz na bieżąco kontrolować zużycie paliwa w swojej flocie. Dzięki wykorzystaniu czujników i innych przyrządów system dostarcza informacje, które pomagają wykryć nieprawidłowości oraz przeciwdziałać anomaliom. W ten sposób otrzymujesz dane o spalaniu, tankowaniu, sposobie jazdy oraz rozliczeniach kilometrów.

W jaki sposób to działa? Monitoring zużycia paliwa jest możliwy poprzez:

  • integrację z interfejsem FMS – jednostka telematyczna SafeFleet zbiera informacje takie jak poziom paliwa czy dane z tachografu przez interfejs FMS;
  • sondę cyfrową – Sonda zamontowana w zbiorniku mierzy poziom paliwa, dostarczając precyzyjne dane oraz rejestrując nagłe zmiany, które mogą świadczyć o kradzieży lub tankowaniu;
  • zintegrowanie tankowań – W SafeFleet możliwe jest również zintegrowanie z kartami paliwowymi. Po każdym tankowaniu dane są one przekazywane do systemu;
  • oszacowanie zużycia – wykorzystuje dane z instrukcji pojazdu i średnią wartość spalania podaną przez producenta auta.

Wszystkie zebrane dane są prezentowane w SafeFleet Portal, z którego menedżerowie floty mogą korzystać na bieżąco, aby obniżyć koszty paliwa.

Podsumowanie

Jak obniżyć koszty paliwa we flocie. Potrzebujesz w tym celu danych na temat jego zużycia. Taką możliwość dają Ci zaawansowane systemy GPS, takie jak SafeFleet. Dzięki nim sprawdzisz, jakie spalanie mają poszczególne pojazdy w Twojej flocie oraz jakie czynniki na to wpływają. Tym samym możesz obniżyć wydatki na paliwo, dostosowując trasy i analizując styl jazdy kierowców.