Droga to nie kosz na śmieci. Podsumowanie akcji

You are currently viewing Droga to nie kosz na śmieci. Podsumowanie akcji

Kosz na śmieci. Takie są nasze drogi. Niestety. Takie wnioski nasuwają się po zakończeniu dwutygodniowej akcji porządkowania otoczenia dróg administrowanych przez GDDKiA. 

Odpady w tonach

Dwa tygodnie akcji i 500 ton śmieci, z czego niecałe 30 proc. pochodziła z koszy na terenach MOP-ów i parkingów. Przygnębiające dane. 

Śmieci to jedno, a koszty to drugie

Z jadących pojazdów na drogi trafiały głównie opakowania po posiłkach i napojach, a także butle po płynach eksploatacyjnych. To nie one jednak przyczyniły się do osiągnięcia wagi 500 ton zebranych śmieci. Z otoczenia dróg sprzątano gruz, zużyty sprzęt AGD i RTV, meble, opony i części samochodowe. Te śmieci porzucono tam świadomie, a koszt ich utylizacji spadnie na nas wszystkich.  Ten przygnębiający proceder dotyczy wszystkich polskich dróg.

Ponure statystyki

W woj. podkarpackim, na ok. 50-kilometrowym odcinku autostrady A4 między węzłami Tarnów Centrum a Sędziszów, z pasa drogowego oraz MOP-ów zebrano 965 szt. worków śmieci o łącznej wadze ponad 9,5 t. Nie trzeba dodawać, że ta waga nie pochodzi tylko ze śmietników na MOP-ach.  

Kolejny przykład to woj. łódzkie. Śmieci z jedni z ok. 50-kilometrowego odcinka A1, od węzła Łódź Północ w kierunku woj. kujawsko-pomorskiego ważyły ponad 2 tony! To nieco ponad 45 proc. wszystkich odpadów zebranych na tym odcinku.   

Inny przykład z woj. łódzkiego to S8 i odcinek od węzła Sieradz Wschód do węzła Łódź Południe. Na ponad 62-kilometrowym odcinku natrafiono na 1,7 t śmieci. Przekładając to na kontenery, wypełniono ich 8. 

Zamiast do śmietnika na jezdnię trafiło około 23 proc. wszystkich odpadów, pochodzących zarówno z MOP, jak i z jezdni, czyli 13,8 t.    

W woj. lubelskim tylko z trzech dróg ekspresowych S12, S17 i S19 z pasa drogowego oraz z MOP Wierzchowiska i Bystrzejowice zebrano ok. 20 m3 odpadów, czyli ok. 5 t.  

Z kolei z pasa drogowego drogi ekspresowej S19 pomiędzy Lublinem i Kraśnikiem oraz dziesięciu MOP (woj. lubelskie) usunięto ok. 60 m3 śmieci, czyli 9 t. 

W woj. mazowieckim wszystkie drogi krajowe zarządzane przez GDDKiA zostały wyczyszczone z ok. 170 t śmieci. 

Szanujmy wspólne dobro

To tylko część przykładów. Skala procederu jest olbrzymia. Wraz ze skalą procederu rosną koszty ponoszone na walkę z nim. W 2022 roku na utrzymanie czystości m.in. pasa drogowego, parkingów oraz MOP-ów, GDDKiA wydała ok. 80 mln zł. Warto przypomnieć, że GDDKiA utrzymuje ok. 17 800 km dróg krajowych, a z uwzględnieniem dodatkowych jezdni, np. dróg serwisowych, to już ponad 22 000 km. SafeFleet dołącza się do apelu GDDKiA, by szanować wspólne dobro i przestrzegać powszechnych zasad czystości, na wzór naszych domowych zachowań.

Źródło: GDDKiA

.