Bezpieczne ferie zimowe

You are currently viewing Bezpieczne ferie zimowe

Ferie zimowe zaczynają się 16 stycznia i potrwają do 27 lutego. To oznacza wzmożony ruch drogowy wzdłuż i wszerz naszego kraju. Wyłącznie od kierowców zależy, czy poruszanie się w tym okresie będzie bezpieczne.

Jest zima, spodziewaj się zimowych warunków

Planując jazdę na dłuższym dystansie, uwzględnijmy zimowe, czyli niesprzyjające warunki atmosferyczne. Pogoda może być kapryśna – śnieg, śnieg z deszczem, deszcz, mróz, wiatr… W takich okolicznościach droga hamowania wydłuża się, pogarsza się też przyczepność. Wiemy, że hasło: Dostosuj prędkość do panujących warunków atmosferycznych i natężenia ruchu przypomina kręcącą się płytę, ale jest w pełni uzasadnione i zawsze aktualne. Bezpieczne ferie zimowe (nie tylko zresztą one) to takie, gdzie rozwaga triumfuje nad brawurą.

Odśnieżony i dobrze oświetlony samochód

Odśnieżony samochód to zdawałoby się punkt wyjścia do podróżowania, ale jak się okazuje, niekoniecznie. Wciąż nie brakuje kierowców, którym wystarczy usunięcie lodu z niewielkiego fragmentu przedniej szyby. Czapka ze śniegu na karoserii też nie robi na nich wrażenia. A to brak odpowiedzialności. Śnieg spadający z jadącego samochodu może być przyczyną tragedii na drodze.  

W dodatku, przy padającym śniegu, czy zachmurzeniu, czy mgle niektórzy kierowcy jadą tylko z włączonymi światłami dziennymi, a po zmroku lub przy niewielkim ograniczeniu przejrzystości powietrza włączają przednie i tylne światła przeciwmgielne. Nadużywanie świateł przeciwmgielnych przyczynia się głównie do oślepiania innych kierowców.  

Zgodnie z treścią prawa o ruchu drogowym kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a ponadto jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie. Może używać tylnych świateł przeciwmgłowych, jeżeli zmniejszona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność na odległość mniejszą niż 50 m. W razie poprawy widoczności kierujący pojazdem jest obowiązany niezwłocznie wyłączyć te światła. W warunkach normalnej przejrzystości powietrza można używać przednich świateł przeciwmgłowych jedynie na drodze krętej oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi

Przepuść zimowy sprzęt do utrzymania dróg

Zimowy sprzęt do utrzymania dróg służy zapewnieniu przejezdności. Niejednokrotnie jest szeroki, nawet bardzo, zajmując cały pas drogi, porusza się wolno, ale w zamian zostawia za sobą odśnieżoną drogę – bezpieczniejszą i gwarantującą płynniejszy ruch. Naszą rolą jest ułatwić im pracę. Mimo, że służby drogowe posługują się żółtymi światłami sygnalizacyjnymi, a nie niebieskimi, pełnią rolę zbliżoną do tej przypisanej służbom porządkowym i ratowniczym.

Wykorzystano materiały GDDKiA