Jesień na drogach. Czujność wzmożona

You are currently viewing Jesień na drogach. Czujność wzmożona

Nadeszła jesień. W tym roku astronomiczna i kalendarzowa pojawiła się w tym samym dniu – 23 września. Bez względu jednak na tę datę jesień oznacza pogodę w kratkę, co powinno wzmóc naszą czujność na drogach. Mgła, deszcz, zalegające liście, niska temperatura, pierwsze opady śniegu – tego trzeba się spodziewać i ograniczyć nacisk na prawy pedał.

Jesienne warunki

Hamowanie na jesiennej nawierzchni naprawdę różni się od tego na letniej. Zatrzymanie samochodu wymaga dłuższego dystansu, a czasem nawet znacząco. Nie przekraczajmy granicy zdrowego rozsądku, stosujmy się do znaków ograniczenia prędkości, zwracajmy uwagę na otoczenie – piesi, rowerzyści, zwierzęta są już znacznie gorzej widoczni. 

Pojazd – istotne ogniwo

Warunki to jedno, a pojazd to drugie. Nasz środek transportu też powinien w tę jesień wjechać w dobrej kondycji. Jak zwykle sprawdźmy, czy wycieraczki nie zostawiają smug, nie skrzypią i czy dobrze przylegają do powierzchni szyby. Zalecamy kontrolę hamulców i akumulatora. Regularnie czyśćmy światła, sprawdzając także, czy nic im nie dolega, nie nadużywajmy przeciwmgłowych. Nie nadużywajmy, czyli tylne włączajmy tylko wówczas, kiedy ograniczona przejrzystość powietrza ogranicza widoczność poniżej 50 m. A przednie? W tej kwestii przepisy nie są precyzyjne. Ten rodzaj świateł nie jest obowiązkowy (inna sprawa, że nie każdy samochód jest w nie wyposażony), ale w Ustawie Prawo o ruchu drogowym przepisy nakazują włączanie świateł mijania lub przeciwmgłowych przednich, lub obu jednocześnie, gdy na drodze panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza, których przyczyną może być mgła lub inny czynnik, taki jak dym czy smog. Jest jeszcze inne zalecenie. Otóż można używać przednich świateł przeciwmgłowych w warunkach normalnej przejrzystości powietrza od zmierzchu do świtu na krętej drodze oznaczonej odpowiednimi znakami drogowymi. Generalnie dylemat włączać lub nie włączać powinien być rozstrzygnięty także przez nasz zdrowy rozsądek. 

Powróćmy jeszcze do temperatury. A to dlatego, by zasygnalizować, że jeśli spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza, to czas na wymianę opon na zimowe.

Bezpieczeństwo to my

Za bezpieczne przemieszczanie się jesteśmy odpowiedzialni głównie my. Przez cały rok, nie tylko, kiedy w kalendarzu mamy jesień. Sami siebie powinniśmy monitorować i powstrzymywać przed brawurą. Podróż to nie pokaz siły, tylko współpraca pomiędzy wieloma uczestnikami ruchu. Jadąc trzymajmy dystans, aby w porę zahamować. Odrzućmy ponaglanie światłami, jazdę na zderzaku, nadużywanie sygnałów, obraźliwe gesty. Stosujmy jazdę na suwak. Życzliwość da nam dużo więcej, a przede wszystkim zwiększa szanse na dotarcie do celu. Pamiętajmy też, że od 17 września za brawurę i za lekceważenie przepisów więcej zapłacimy i dostaniemy więcej punktów karnych. To efekt nowych przepisów. 

Pomocny system monitoringu pojazdów

A na koniec polecamy się wszystkim flotom. Sprawny system monitoringu pojazdów, z wieloma funkcjonalnościami, nie tylko usprawnia zarządzanie pojazdami, ale jest jednym z czynników podnoszących bezpieczeństwo. W Portalu SafeFleet na bieżąco i historycznie można analizować sposób jazdy kierowców i na tej podstawie wprowadzać odpowiednie zalecenia. I dużo więcej.

Zapraszamy do kontaktu.