Zarządzanie firmą transportową a monitoring GPS

You are currently viewing Zarządzanie firmą transportową a monitoring GPS

Na czym polega zarządzanie firmą transportową? Jak można wykorzystać monitoring GPS do optymalizacji floty? Dlaczego zdalne odczytywanie tachografu jest niezbędne dla optymalizacji czasu i kosztów? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w poniższym artykule.

Spis treści:

  1. Zarządzanie firmą transportową – co musisz wiedzieć?
  2. Jak wykorzystać monitoring GPS?
  3. Zdalne odczytywanie tachografu a zarządzanie czasem pracy
  4. Podsumowanie

Zarządzanie firmą transportową – co musisz wiedzieć?

Z pewnością zdajesz sobie sprawę z trudności, jakie niesie ze sobą zarządzanie firmą transportową. Wymaga to od Ciebie wielu umiejętności. To nie tylko kwestia logistyki, ale także zdolność przewidywania różnorodnych sytuacji oraz elastycznego dostosowywania się do nieustannie zmieniających się warunków.

Do najważniejszych aspektów zarządzania firmą transportową zaliczamy takie rzeczy jak:

  • kontrola floty pojazdów – regularne przeglądy, serwisowanie czy monitorowanie zużycia paliwa. Są one niezbędne do zarządzania flotą. Systemy monitoringu GPS, takie jak SafeFleet, ułatwiają to zadanie. Dostarczają one na bieżąco informacji o stanie technicznym pojazdów;
  • optymalizacja tras – zarządzanie trasami pozwala na ich optymalizację, która przekłada się na czas dostaw. W ten sposób obniżysz koszty paliwa i wykorzystanie pojazdów.
  • zarządzanie czasem pracy kierowców – czas pracy kierowców jest ściśle określony przez prawo, dlatego firmy muszą kontrolować i dbać o ich przestrzeganie.

Mimo że zarządzanie transportem wymaga elastyczności, dzięki technologii możesz zwiększyć efektywność floty, a jednocześnie zadbać o budżet. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak w tym celu wykorzystać monitoring GPS.

Jak wykorzystać monitoring GPS do zarządzania firmą transportową?

Jak system SafeFleet może wspierać Cię w zarządzaniu firmą transportową? Kluczem jest zrozumienie korzyści płynących z monitoringu floty. Dzięki GPS możesz zwiększyć produktywność swojej firmy oraz obniżyć koszty. Jak to osiągnąć?

Monitorowanie pojazdów w czasie rzeczywistym

Monitoring pozwala na natychmiastowe sprawdzenie lokalizacji każdego pojazdu we flocie. Co to oznacza? W przypadku opóźnień, awarii lub innych nieoczekiwanych zdarzeń, system GPS pozwala na szybką reakcję i podejmowanie decyzji. Dzięki temu możesz na przykład przekierować kierowcę na inną trasę.

Optymalizacja tras

GPS dostarcza Ci danych, które umożliwią planowanie szybkich i ekonomicznych tras. Dzięki informacjom o ruchu i warunkach drogowych możesz unikać korków, obniżyć koszty paliwa oraz zoptymalizować czas pracy kierowców.

Monitorowanie zużycia paliwa

Korzystając z technologii do zarządzania firmą transportową od SafeFleet, otrzymujesz także informacje o zachowaniu kierowców na drodze. Pozwoli Ci to zachęcić ich do bardziej ekologicznej jazdy, a tym samym do mniejszego zużycia paliwa. GPS umożliwia też monitoring zużycia paliwa oraz zapobieganie nadużyciom.

Zdalne odczytywanie tachografu a zarządzanie czasem pracy

Czas pracy kierowcy to nie tylko trasa, ale także inne czynności związane z przeładunkiem towaru. Jest on ściśle określony przez przepisy i znacząco różni się od czasu pracy innych pracowników.

Maksymalny czas jazdy to 9 godzin w ciągu dnia. Może on zostać wyjątkowo wydłużony do 10 godzin. Jednak nie może się to zdarzyć więcej niż dwa razy w ciągu tygodnia.

Z kolei maksymalny czas jazdy w ciągu tygodnia wynosi 56 godzin, a w ciągu dwóch tygodni – 90 godzin.

A co z przerwą? Po 4,5 godzinach jazdy kierowca powinien zrobić przerwę o długości 45 minut. Może ona być jednak podzielona na 2 części: 15 minut, a następnie 30 minut.

Zarządzanie czasem pracy kierowcy w trasie jest skomplikowane bez technologii. W tym celu służy tachograf, który rejestruje informacje o czasie jazdy, prędkości oraz pokonanych odległościach.

Do 2006 roku odczytywanie danych z urządzenia odbywało się manualnie, kiedy pojazd był na miejscu w firmie. Jednak wraz z wprowadzeniem tachografów cyfrowych, dane może odczytywać bez konieczności fizycznej obecności pojazdu.

Zdalne pobieranie danych z tachografu to przełom w zarządzaniu firmą transportową. Daje on możliwość analizy pracy kierowców w czasie rzeczywistym oraz pozwala na natychmiastową interwencję w razie nieprzewidzianych sytuacji.

Jednocześnie tachograf pozwala na dostosowanie się do przepisów prawa. Mówią one o tym, jak często należy pobierać dane oraz jak długo je przechowywać. Korzystając z SafeFleet, możesz być pewien, że informacje są zbierane i przechowywane zgodnie z przepisami.

Podsumowanie

Transport to nie tylko pojazdy, ale również analiza danych i wykorzystywanie technologii. Dzięki takim rozwiązaniom jak monitoring GPS czy zdalne odczytywanie danych z tachografu, zarządzanie firmą transportową staje się nie tylko prostsze, ale też bardziej efektywne.