Zarządzanie flotą to nie tylko logistyka. Transport towarów czy osób wymaga dopasowania się do odpowiednich przepisów prawa. Jednym z wymogów jest regularna kalibracja tachografu. Co ile należy ją wykonywać? Ile kosztuje oraz co grozi za jej brak? Dowiedz się tego z naszego artykułu.
Tachograf a przepisy – co mówi prawo?
Tachograf to niepozorne urządzenie. Jest jednak istotne dla każdej firmy posiadającej flotę, zajmującej się transportem towaru lub ludzi. Według przepisów prawa jego posiadanie jest niezbędne w przypadku aut, których całkowita masa przekracza 3,5 tony, a także dla pojazdów przewożących co najmniej 9 osób, w tym kierowcę.
Ponadto od 2006 roku montuje się tachografy cyfrowe. Zastąpiły one urządzenia analogowe, które można spotkać w starszych pojazdach. Jednak również są wymieniane na nowsze modele, które są dokładniejsze, a do tego zapobiegają manipulacjom.
Głównym zadaniem tachografu jest zbieranie informacji na temat czasu pracy kierowcy. Urządzenie pobiera dane dotyczące prędkości jazdy, odpoczynku oraz przerw. Dzięki temu możliwe jest zweryfikowanie, czy dane przedsiębiorstwo oraz sam kierowca stosuje się do przepisów prawa. Ponadto tachograf może być kluczowym elementem zarządzania flotą, które zwiększa nie tylko bezpieczeństwo, ale również efektywność. Więcej na ten temat napisaliśmy pod koniec artykułu. Teraz jednak przejdźmy do kalibracji.
Na czym polega kalibracja tachografu?
Wymagana kalibracja tachografu to nic innego jak sprawdzenie parametrów pojazdów takich jak:
- numer VIN
- numer VRN
- wielkość opon
- licznik kilometrów
- ustawienia ogranicznika prędkości
- aktualny czas UTC
- kod rejestrującego państwa
- numer rejestrujący pojazd.
Nie bez znaczenia jest również, kto dokonał kalibracji. Takie uprawnienia mają bowiem tylko określone warsztaty oraz Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. W pamięci tachografu przechowuje się też informacje na temat warsztatu, oraz typ kalibracji, jaki został wykonany.
Kalibracja tachografu – co ile należy wykonywać?
Zgodnie z przepisami, jakie możemy znaleźć w Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej nr 165/2014, tachografy cyfrowe muszą być kontrolowane i kalibrowane co dwa lata.
Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kalibracja tachografu jest wymagana częściej. Ma to miejsce zwłaszcza w przypadku:
- awarii urządzenia;
- zmiany numeru rejestracyjnego;
- wymiany opon na osi napędowej;
- zerwania plomby zabezpieczającej.
Ponadto każdy nowy tachograf musi zostać poddany kalibracji w ciągu 14 dni od instalacji. W innym razie może zostać nałożona na nas podobna kara, co w przypadku nieregularnej kalibracji raz na 2 lata.
Ile kosztuje kalibracja tachografu?
Cena kalibracji tachografu może różnić się w zależności od wybranego warsztatu. Najczęściej jednak oscyluje ona w granicy 200-300 złotych. Jest zatem wielokrotnie niższa od możliwych konsekwencji za niespełnienie tego obowiązku.
2000 zł i 1000 zł – właśnie tyle wynoszą kary za nieterminową kalibrację tachografu. Mogą one być nałożone na osoby zarządzające transportem oraz przedsiębiorców.
Jak usprawnić działanie tachografu?
Tachograf może służyć nie tylko w celu spełnienia przepisów prawa. Warto w pełni wykorzystać jego potencjał m.in. w zarządzaniu flotą. Dowiedz się, w jaki sposób.
Systemy do zarządzania flotą mogą śledzić informacje o czasie pracy kierowców, a także analizować i raportować dane. To skarbnica wiedzy, która pozwoli na optymalizację, identyfikowanie wzorców jazdy, sprawne planowanie tras i efektywne działanie całej floty.
Z SafeFleet jest to jeszcze prostsze. Możesz bowiem pobierać dane z tachografu zdalnie, czyli bez konieczności fizycznej obecności pojazdu w bazie. Takie rozwiązanie pozwala na natychmiastowe reagowanie na ewentualne nieprawidłowości oraz optymalizować pracę kierowców w czasie rzeczywistym.
Podsumowanie
Prawidłowa i regularna kalibracja tachografów jest kluczowa, aby zachować zgodność z przepisami oraz zadbać o bezpieczeństwo na drogach. Ponadto umożliwia ona zwiększenie efektywności floty i lepsze zarządzanie czasem pracy kierowców. Tym samym warto wykorzystać pełen potencjał tego urządzenia wraz z monitoringiem floty.