Zielone tablice rejestracyjne

You are currently viewing Zielone tablice rejestracyjne

Zielone tablice rejestracyjne (zielone tło, czarne napisy) zostały wprowadzone w Polsce 1 stycznia 2020 r. Co powinniśmy o nich wiedzieć?

Zielone tablice nie powstały przypadkowo. Wprowadzono je zgodnie z ustawą z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zapisy ustawy wskazują, że pojazd elektryczny i napędzany wodorem powinny posiadać tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu. 

Zielone tablice – zielone pojazdy

Zielonym tablicom nie można odmówić estetyki. Wciąż wzbudzają zainteresowanie, wyróżniając się na tle dotychczas znanych białych z czarną czcionką lub starszych, coraz rzadszych czarnych z białymi napisami. “Na zielono” mogą się prezentować wyłącznie pojazdy elektryczne i wodorowe. Dlaczego wodorowe? A dlatego, że są jednym z rodzajów aut elektrycznych. Do grupy “zielonych” nie kwalifikują się jakiekolwiek samochody hybrydowe ani spalinowe. 

Jeszcze w kwestii wyglądu

Zielone tło i czarne napisy nie są jedynym wyróżnikiem. W przypadku pojazdów elektrycznych dochodzi obwódka znaku legalizacyjnego w kolorze czerwonym, a w przypadku pojazdów z ogniwami wodorowymi – w żółtym. Oznaczenia województwa i powiatu są identyczne jak te stosowane na klasycznych tablicach. Poza wyglądem, zielone tablice mają też walor praktyczny – sprzyjają odróżnieniu samochodów z nowymi napędami od innych. Wcześniej, przed erą zielonych tablic, o rodzaju napędu informowały jedynie naklejki na szybę.

Są zielone tablice, są przywileje

Zielone tablice dają użytkownikom coś więcej niż tylko rozpoznawalność napędu. Wiążą się z kilkoma uprawnieniami. Pojazd z takimi oznaczeniami może parkować bezpłatnie w strefie płatnego parkowania, poruszać się buspasem (w tym przypadku może to być czasem zależne od liczby osób w pojeździe), wjeżdżać do “zielonych stref” – stref czystego transportu (niedostępnych dla aut spalinowych), korzystać z parkingów na ogólnodostępnych stacjach ładowania (o ile w danym momencie ładuje baterię). W Warszawie można również bezpłatnie naładować pojazd na takim parkingu, o ile wyrobi się Kartę Eko. 

Prawa starszych samochodów elektrycznych

Napisaliśmy we wstępie, że zielone tablice są wydawane pojazdom rejestrowanym po 1 stycznia 2020 r. A co w przypadku pojazdów elektrycznych zarejestrowanych przed tą datą? Otóż jeśli samochód spełnia kryteria napędu, nie musi mieć zielonych tablic, by korzystać z wszystkich uprawnień przynależnych “elektrykom”. Wystarczy, że ma wspomnianą już naklejkę E lub EE. Minusem tych naklejek jest ich słaba widoczność, co czasem może rodzić różnie nieporozumienia w przypadku kontroli. 

Wymiana tablic nieobowiązkowa

Użytkownicy pojazdów elektrycznych z klasycznymi tablicami nie muszą ich wymieniać na zielone. Jeśli jednak zechcą, w każdej chwili mogą to zrobić. Należy złożyć odpowiedni wniosek we właściwym wydziale komunikacji. Wiąże się to z opłatą w wysokości 93 zł. Nowe tablice zachowają dotychczasowy numer (zmieni się tylko tło), nie trzeba będzie wymieniać ani dowodu rejestracyjnego, ani kontrolnej naklejki na szybę.

Monitorujemy elektryczną flotę

Floty pojazdów elektrycznych mogą być objęte takim samym zakresem monitoringu GPS SafeFleet jak klasyczne auta – mówi Jakub Wojda, prezes zarządu SafeFleet. Jedyna różnica to zużycie paliwa, które w “elektrykach” z naturalnych względów nie występuje. Zamiast tego możemy sprawdzać stopień zużycia energii elektrycznej oraz aktualny status pojazdu – ładuje się lub nie ładuje się.

Zapraszamy do kontaktu, wyjaśnimy wszelkie nurtujące Państwa zagadnienia.