Wiadukty Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie do remontu

You are currently viewing Wiadukty Trasy Łazienkowskiej na Saskiej Kępie do remontu

W poniedziałek 19 czerwca jazda warszawskimi wiaduktami na Trasie Łazienkowskiej na Saskiej Kępie będzie utrudniona. Wiadukty są szykowane do przebudowy, w związku z czym na około dwa tygodnie wyłączone zostaną wewnętrzne pasy jezdni Trasy Łazienkowskiej nad ulicami Bajońską i Paryską.

Na Saskiej Kępie przygotowania do modernizacji wiaduktów Trasy Łazienkowskiej są na ostatniej prostej. Inwestycja uwzględnia zabezpieczenia przed hałasem, pochodzącym z ruchu w al. Stanów Zjednoczonych.

W poniedziałek, 19 czerwca, po godz. 22:00 nie pojedziemy już wewnętrznymi pasami na obydwu wiaduktach. Przejezdne pozostaną buspasy oraz po jednym pasie w każdym kierunku dla kierowców indywidualnych. Taka organizacja ruchu pozostanie z nami przez około dwa tygodnie. Umożliwi wykonanie prac zabezpieczających nasyp w rejonie ul. Bajońskiej. Następnie rozpocznie się rozbiórka i odbudowa wiaduktów.

Wiadukt północny jako pierwszy

Zamknięcie wiaduktu północnego ma nastąpić w pierwszej połowie lipca. Zostanie wtedy wprowadzony dwukierunkowy ruch dla pojazdów indywidualnych na południowej jezdni al. Stanów Zjednoczonych — od Kanału Wystawowego do wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad Wałem Miedzeszyńskim.

Miejsca, w których pojazdy indywidualne oraz autobusy będą przejeżdżały przez pas dzielący jezdnie al. Stanów Zjednoczonych to przewiązki. Powstały w czterech lokalizacjach: w rejonie Kanału Wystawowego, ul. Międzynarodowej, ul. Saskiej i w rejonie wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ul. Wał Miedzeszyński.

W trakcie modernizacji pierwszego z wiaduktów – z wyłączeniem okresu niezbędnego na wymianę nawierzchni – autobusy będą nadal jeździły w kierunku centrum jezdnią północną aż do przystanku Saska. Następnie zjadą na stronę południową i znajdujący się tam wiadukt.

Zamień Łazienkowską na Siekierkowską

Podczas przebudowy wiaduktów Trasy Łazienkowskiej nad ul. Bajońską i Paryską główną drogą objazdową będzie Trasa Siekierkowska. Aby ułatwić kierowcom zjeżdżającym z Trasy Siekierkowskiej włączanie się do ruchu, powstał dodatkowy pas wzdłuż jezdni Wału Miedzeszyńskiego w stronę centrum.

Lepszy klimat akustyczny i więcej zieleni

Modernizacja wiaduktów ma również na celu ograniczenie hałasu drogowego w rejonie al. Stanów Zjednoczonych. Na odcinku od ul. Bajońskiej do ul. Międzynarodowej czekają nas ekrany akustyczne, a na jezdni cicha nawierzchnia.

Dzięki nowemu oświetleniu oraz zmianom w oznakowaniu droga stanie się bezpieczniejsza. Dosadzonych zostanie także ponad 70 drzew, które wraz z drzewami już rosnącymi, utworzą tu obustronne szpalery. Pojawi się blisko 15 tys. dodatkowych krzewów, liczne byliny, pnącza oraz trawniki.

Potrzeba zmian

Wiadukty Trasy Łazienkowskiej nad ul. Paryską i Bajońską są użytkowane od 1974 r. i z powodu złego stanu technicznego wymagają przebudowy. To kolejny etap modernizacji całej Trasy Łazienkowskiej. Dotychczas wyremontowany został most Łazienkowski, estakady na węzłach z Wisłostradą i Wałem Miedzeszyńskim oraz wiadukt na Przyczółku Grochowskim. Do marca 2024 r. potrwa przebudowa dwóch wiaduktów Trasy Łazienkowskiej przy parku Agrykola.

Zaplanuj efektywną trasę przejazdu z rozwiązaniami SafeFleet. Sprawdź, jak możesz z nami zaoszczędzić czas, nerwy i firmowy budżet.

Źródło: UM Warszawa

Zdjęcie: SZRM Warszawa

.